سه کالای خواب مهم

کالای خواب مهم و ضروری

سه کالای خواب مهم و ضروری برای حفظ سلامتی

یکی از عناصر مهم و حیاتی در زندگی و حتی در طول عمر یک فرد کالای خواب می‌باشد. بخشی از سلامتی جسمی و پو

ستی افراد به نوع کالای خواب که مورد استفاده قرار می‌دهد بستگی دارد. انتخاب کالاهای خواب مناسب می‌تواند سلامت فرد را تضمین کند. در ادامه به سه تا از این کالا به همراه ویژگی‌هایی که باید داشته باشند می‌پردازیم.

محافظ تشک ضد آب

محافظ تشک ضد آب يك پارچه مقاوم و ضخيم است كه با محافظت از تشک، شما را براي هميشه از شستشوي تشك و تعويض مداوم آن نجات مي‌دهد. محافظ تشک علاوه بر جلوگيري از عبور تعريق بدن، آب و مايعات به رويه تشک، كاربردهاي بسياري دارد. جلوگيري از حشرات موذي و كوچک روي تشک، خاصيت ضد آلرژی بودن محافظ و پيشگيری از ساييدگی و پارگی زود هنگام تشک از جمله كاربردهای مهم محافظ تشک ضد آب هستند.

محافظ‌های تشک ضد آب معمولا از دو جنس پلی اورتان يا پلاستيک و وينيل ضد آب توليد می‌شوند. در هر دو مورد به خوبي از عبور ذرات گرد و غبار و حشرات ريز به سطح تشك جلوگيري می‌شود؛ اما محافظ‌های پلاستيكی تشك مقاومت بيشتری در برابر ورود مايعات به تشک دارند و خاصيت ضد آب بودن آنها بيشتر از محافظ‌های پلی يورتان است.

محافظ‌هاي پلاستيكي به دليل ضخامت بيشتری كه دارند و گرمای سطح بدن را هنگام خواب افزايش می‌دهند و انتخاب بسيار خوبی برای فصل پاييز و زمستان هستند.

محافظ‌های ضد آب بهترين انتخاب برای كسانی هستند كه در حين خواب بدنشان تعريق زيادي دارد. علاوه بر اين، محافظ تشك‌های ضد آب برای كسانی كه عادت به خوردن و آشاميدن در تخت دارند، افراد بچه‌دار ، كسانی كه با حيوان خانگی‌شان بر روی يک تخت می‌خوابند و افراد سالمند انتخاب بسيار مناسبی است.

شست و شوي محافظ تخت به نسبت تشک كار بسيار راحتی است. پس از هر بار كثيفی به راحتی و بدون دردسر با استفاده از لباسشويی می‌توانيد محافظ تشک ضد آب را بشوييد و مانند روز اول از آن استفاده كنيد. اين عمل علاوه بر سرعت بخشيدن به نظافت اتاق خواب، كمك بسياری در كاهش هزينه‌ها دارد. با استفاده از محافظ تشک ضد آب ديگر نيازی به تعويض مداوم تشك تخت خواب و پرداخت هزينه‌های سنگين بابت شست و شوی آن نخواهيد داشت.

جالب است بدانيد، هر فردی بطور متوسط در هر ساعت، يك و نيم ميليون سلول پوستی را از بدن خود دفع می‌كند، و از 0.5 تا 0.7 ليتر تعريق خواهد داشت حتی زمانی كه هيچ تحركی ندارد. اين سلولهای پوستی در تشک و بالش هنگام خواب انباشته می‌شوند و محيط امنی جهت رشد ميكروب‌ها می‌شوند. بهتر است بدانيد كه وزن تشک بعد از 10 سال تقريبا 1.5 برابر می‌شود . بعد از 5 سال %10 وزن بالش را گرد غبار تشكيل می‌دهد. اگر همين مواد هنگام خواب استنشاق كنيد موجب امراضی مانند مشكلات تنفسی و آسم به سراغ فرد برود.

به همين دليل است كه استفاده از ملحفه و پد محافظ تشک به شما توصيه می‌‌شود.

پارچه ضد آب

پارچه شمعی حاضر از پارچه‌های كاملا ضد آب موجود در بازار است كه به دليل بيس و جنس الياف نايلونی بسيار محكم و مقاوم، می‌‌توان برای انواع كاورها و دوخت و دوزهای صنعتی از اين پارچه استفاده نمود. به دليل نوع مواد و وجود يك لايه مخصوص در پشت آن، پارچه بسيار در برابر كشش، استحكام داشته ولی در عين حال نيز نرم و منعطف می‌باشد.

بالش طبی

همه ما در طول روز ساعت‌ها كار می‌كنیم. پشت ميز می‌نشينيم، سر را خم می‌كنيم و گردن و بدن را در حالت‌های نادرستی قرار می‌دهيم؛ بنابراين بدن ما بعد از يك روز سخت و خسته كننده نياز به چند ساعت استراحت و آسايش دارد. حالا فرض كنيد زمان خواب از بالش و تشک‌های نامناسب استفاده كنيم؛ استفاده از بالش غيراستاندارد باعث می‌شود بدن ما در زمان استراحت فرم مناسبی نداشته باشد و بعد از مدتی دچار آسيب‌های متعددی شود. بنابراين بايد دنبال انتخاب بهترين بالش طبی برای خواب باشيم؛ بالشی كه به داشتن خوابی راحت كمک كند.

ظاهر بالش طبی فرق زيادی با بالش‌های معمولی ندارد. اما طراحی آن به گونه‌های است كه كمك می‌كند سر و گردن روی تخت، تشک يا سطوح ديگر در وضعيتی مناسب قرار بگيرند. ساختار اين بالش به شكلی است كه كمترين فشار روی گردن و ستون مهره‌ها وارد شود.

اهمیت استفاده از بالش طبی

خواب راحت اهميت بسياری بر سلامت جسم و روان انسان دارد. ما حدود يك سوم زندگی خود را در خواب هستيم و بايد برای اين مدت زمان، كالای خواب استاندارد و باكيفيت تهيه كنیم. به دلايل مختلفی استفاده از بهترين بالش طبی برای خواب اهميت زيادی دارد. مهمترين اين دلايل عبارتند از:

 •  بدن و ستون فقرات ما در طول روز در حالت‌های نامناسب بسیاری قرار می‌گیرد. یک بالش باکیفیت باعث بهبودی آناتومی بدن در طول شب و از بین رفتن عوارض آن می‌شود.
 • یک خواب آرام و راحت شبانه باعث می‌شود همه کلافگی و خستگی روزانه از بین برود.
 • بسیاری از دردهای عضلانی بالا تنه هنگام صبح، نتیجه استفاده از بالش بی‌کیفیت در طول شب است.
 • بالش غیراستاندارد به مهره‌های گردن شما فشار بسیاری وارد می‌کند و باعث می‌شود در حالت نامناسبی قرار گیرند.
 • با استفاده از بهترین بالش طبی برای خواب به مرور متوجه کاهش فشار روی گردن و کمر خود می‌شوید و هر روز صبح به جای احساس کوفتگی و درد، حس نشاط و سبکی خواهید داشت.

استفاده از بهترین بالش طبی برای خواب چه مزایایی دارد؟

 • بالش طبی کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد.
 • باعث پیشگیری از درد و همچنین تسکین دردهای بالا تنه می‌شود.
 • بالش طبی با فرم ستون فقرات شما هماهنگی دارد.
 • گردش خون در بدن سریع‌تر می‌شود.
 • آرتروز و نشانه‌های آن به تعویق می‌افتند.
 • احساس ناراحتی در شانه‌ها و بازوهای شما از بین می‌رود.
 • از بروز پف چشم جلوگیری می‌شود.
 • خر و پف‌های شبانه به حداقل می‌رسند.
 • تعرق بیش از حد هنگام خواب اتفاق نمی‌افتد.
 • پس از بیدار شدن احساس کوفتگی و خستگی نخواهید داشت.

اهمیت روبالشتی

اهميتی ندارد كه شما از پارچه مناسب روبالشتی معمولی استفاده كنيد يا از روبالشی‌هايی با طرح های زيبا، جنس و بافت پارچه مهم است. از نظر تئوری روبالشی‌های خاص با الياف طبيعی داراي خواص ضد ميكروبی می‌باشند كه افراد مستعد آكنه يا پوست حساس می‌توانند از اين نوع روبالشتی بهرمند شوند. ابتدا ببينيد با چه نوع روبالشتی راحت‌تر هستيد، چه نوع روبالشتی با چه جنس و بافتی مدنظر شما است.

براي جلوگيری از موخوره و رفع كثيفی و بوی بد عرق بهترين انتخاب روبالشی‌هايی با جنس ساتن يا ابريشم می‌باشند. روبالشتی يكی از ملزومات بستر خواب است برای اين كه شما پوستی صاف و نرم و خوابی آرام را تجربه كنيد. همچنين برای داشتن موهای سالم، داشتن روبالشتی الزامی است. روبالشتی را مدنظر قرار دهيد كه از پارچه سُر نباشد. اگر روبالشتی پارچه سُر داشته باشد هنگام خواب زير سر شما قرار نمی‌گيرد.

فواید و معایب روبالشتی‌ها با بافت پنبه

پنبه، در عين حال نرم و به طور طبيعی ضد حساسيت و يك ماده طبيعی است، به عنوان يك ماده جاذب شناخته شده است. پنبه، پارچه فلانل، پنبه مصری، كشباف، و تركيب كتان/پنبه همگی انتخاب‌های محبوبی برای ملحفه هستند.

ساتن پلی استر

روبالشتی با جنس ساتن پلی استر به دليل ملايم بودن شان برای پوستی‌های حساس، به عنوان يكی از بهترين روبالشی‌ها استفاده می‌شوند. روبالشی‌های ساتن پلی استر نيز از نظر كيفيت مشابه هستند و برای روبالشتی خوب بوده و يكی از مجلل ترين روبالشتی‌ها می‌‌باشند.

روبالشتی‌های ساتن

اين روبالشتی‌‌ها مشابه روبالشتی‌های ابريشمی بوده و يكی از بهترين روبالشی‌ها برای استفاده می‌باشند. زيرا با وجود اصطكاک كم اين پارچه‌ها باعث می‌شود مو و پوست شما تقويت شود. سطح صاف آن ممكن است باعث شود هنگام خواب روی پوست شما چين و چروک نيافتد.

شايد بهترين جايگزين براي ابريشم، ساتن پلی استر بوده كه هم مقرون به صرفه‌تر از روبالشی معمولی ابريشمی است و هم اين روبالشتی به شما كمک می‌كند تا از برخی از راحتی‌های روبالشتی ابريشمی لذت ببريد. می‌توانيد از ماشين لباسشويی خود برای شستن اين روبالشتی استفاده كنيد. برای اطمينان از اين كه به روبالشتی آسيب وارد نشود می‌توانيد در طول شستشو مراقبت بيشتری داشته باشيد.

مزایای استفاده از روبالشتی تمام نخ پنبه

استفاده از روبالشتی نخی پنبه به دليل جنس مرغوب آن موجب می‌شود تا پوست شما دچار حساسيت و جوش نشود و موهای شما نيز پس از بيدار شدن از خواب چرب نشوند.

كيفيت بالا و بافت نرم و لطيفی كه دارد باعث می‌شود تا شما خوابی راحت‌تر را تجربه كنيد. جنس مواد اوليه آن بسيار مرغوب بوده و به همين دليل پس از شستشو تغيير رنگ تغيير و كيفيت نمی‌دهد و می‌توان زمان طولانی از آن استفاده كرد.

جنس آن بسيار خنك می‌باشد و پوست شما اصلاً دچار عرق نخواهد شد.

روبالشتی ساتن؛ ساتن پارچه نیست

ساتن برخلاف تصور بسياری از ما، اصلا پارچه (Fabric) نيست! ساتن در واقع نوعی بافت (Weave) است؛ اما به دليل آنكه بافت آن فوق العاده ريز است و با چشم غير مسلح نمی‌توان آن را ديد، فكر می‌كنيم مانند ابريشم يا كتان، ساتن هم پارچه است. براي تهيه ساتن مصنوعی از پلی استر يا ابريشم مصنوعی و برای تهيه ساتن طبيعی از الياف ابريشم طبيعی استفاده می‌كنند.

حفاظت از موها در برابر موخوره

ساتن به خاطر سطح نرم و صافش، اصطكاک خشن كمتری با موها ايجاد می‌كند. معمولا وقتی در خوابيد يا فقط دراز كشيده‌ايد، بارها موقعيت سرتان را روی بالش تغيير می‌دهيد. اين كار باعث مالش و سايش مداوم موها روی روبالشی می‌شود. اگر روبالشی نخی يا پنبه‌ای باشد، موها را می‌كشد يا اصطكاک ايجاد می‌كند كه باعث می‌شود موها موخوره بگيرند. روبالشی ساتن اين اصطكاک را حذف می‌كند و به اين ترتيب موهايتان كمتر موخوره خواهد گرفت.

کاهش گره‌ها

افرادی كه موهايشان زبر و مجعد است، بيشتر از افرادی كه موهای صاف دارند با چالش گره خوردن موها مواجه‌اند. درست است كه از زيبايی حلقه‌های موی مجعد و فر نمی‌توان گذشت، اما شانه كردن موهای درهم رفته و گره خورده واقعا دشوار است. روبالشی ساتن باعث می‌شود موها روی آن سُر بخورند و درهم فرو نروند. به اين ترتيب موهايتان گره كمتری خواهد داشت.

جلوگیری از وز شدن موها

باز كردن موهای وز شده مخصوصا صبح‌هايی كه عجله داريد واقعا عذاب آور است. روبالشی ساتن می‌تواند به جلوگيری از وز شدن مو كمك كند؛ زيرا همان طور كه گفتيم با موها اصطكاک ايجاد نمی‌كند. اگر اصطكاک وجود نداشته باشد، موها درهم يا وز نمی‌شوند.

حفظ رطوبت مو و پوست سر

وقتی روی روبالشی نخی می‌خوابيد، خاصيت جاذب آن باعث می‌شود رطوبت و سبوم طبيعی پوست سر و موها از بين برود. اين سبوم و رطوبت موهاست كه ظاهر سالم و براق به آنها می‌دهد. وقتی سبوم از بين می‌رود، موها شكننده و خشک به نظر می‌رسند.

پيچ و تاب‌های طبيعی موهای مجعد باعث می‌شود سبوم به سختی از پوست سر به سمت انتهای موها جريان يابد. به همين دليل معمولا موهای مجعد بيشتر مستعد خشكی و شكنندگی هستند.

جلوگیری از ورود پرزها به مو

وقتي روی روبالشی پنبه‌ای خوابيده‌ايد، پرزهای آن در طول شب به موهايتان راه می‌يابند و لا به لای آنها جمع می‌شوند. اگر هم موهايتان فر يا موجدار باشد اين پرز بيشتر در آنها فرو می‌رود و به همين دليل شانه كردن آن عذاب آور خواهد شد.

سطح براق و صاف روبالشی ساتن پرزی ندارد كه در موهايتان جمع شود، هر چقدر هم سرتان را روی بالش بچرخانيد و بكشيد باز هم پرز لای موها گير نمی‌كند.

کمک به سلامت پوست سر

روبالشی ساتن علاوه بر موها می‌تواند برای سلامت پوست سر هم مفيد باشد. از آنجا كه ساتن از الياف بافته شده است، نمی‌تواند رطوبت پوست سرتان را جذب كند. به همين دليل افرادی كه مشكل خشكی و پوسته پوسته شدن پوست سر دارند می‌توانند از روبالشی ساتن استفاده كنند.

مزایای روبالشی ساتن برای پوست

سطح صاف و لغزنده روبالشی ساتن به همان اندازه كه برای موها خوب است برای پوست هم مفيد است.

کاهش چین و چروک پوست

سطح ساتن نرم و صاف است و به همين دليل برای كاهش چين و چروک و نمايان شدن خطوط ظريف پوست مفيد است.

روبالشی‌های نخی يا پنبه‌ای سفت هستند و لغزندگی ندارند. به همين دليل در طول شب با كشيدن و ساييدن پوست، چين و چروک‌ها را بيشتر می‌كنند. از آن مهم‌تر چون جاذب هستند، رطوبت پوست را جذب می‌كنند و باعث خشكی پوست می‌شوند كه خود عاملی برای چين و چروک است.

کمک به تسکین آکنه

افرادی كه مشكل آكنه دارند، بهتر است برای خوابيدن از روبالشی‌هايی استفاده كنند كه سطحشان صاف باشد. روبالشی ساتن با از بين بردن اصطكاک باعث می‌شود پوست‌های آكنه دار كه حساس هستند كمتر تحريک شوند.

حفظ رطوبت پوست

روبالشی ساتن مانند پنبه رطوبت پوست را جذب نمی‌كند، به همين دليل مخصوصا برای افرادی كه پوست خشک دارند مفيد است.

با توجه به مطالب بيان شده می‌توان دريافت كه كالای خواب امری ضروری در زندگی هر فرد با هر سنی می‌باشد و برای سلامت جسم حتما بايد به اين موضوع توجه كرد و در انتخاب كالاهای خواب دقت كنيم.

به این مطلب امتیاز دهید

مقالات مرتبط

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. لطفاً reload the page.

مژده
ارسال محصولات ورناهوم رایگان شد!